جدیدترین اخبار شورا

شهرداري تهران آماده ارائه تسهيلات به ايرانيان خارج از کشور است

آئين امضاي تفاهم نامه همکاري بين مرکز ارتباطات و امور بين الملل شهرداري تهران و شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري آريا ،در اين مراسم که در برج ميلاد تهران برگزار شد ، شهرام گيل آبادي رئيس مرکز ارتباطات و امور بين الملل شهرداري تهران و سيد جواد قوام شهيدي دبير شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور سند تفاهم نامه را امضا کردند.
در ابتداي مراسم شهرام گيل آبادي با استقبال از تفاهم نامه امضا شده با شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور اظهار داشت: ما داراي توانمندي هايي هستيم که در صورت شبکه اي شدن مي توانند در بسياري از موارد وجوه ديپلماتيک جمهوري اسلامي ايران را به خوبي نشان دهند.
وي با بيان اينکه براي معرفي بهتر ايران و ايراني در خارج کشور نياز است تا کارهاي اساسي صورت گيرد، افزود: با استفاده از موضوعاتي مانند فيلم، موسيقي و غذاي ايراني مي توان اقداماتي را انجام داد که به تاثير گذاري هرچه بيشتر کشور در دنياي خارج کمک کند.
گيل آبادي اين نکته را نيز مورد تاکيد قرار داد که شهرداري تهران آمادگي دارد تا به حرکت هاي جدي صورت گرفته کمک کند و در اين زمينه بسترهايي را فراهم نمايد تا به اهداف جمهوري اسلامي در خارج کشور کمک کند.
رئيس مرکز ارتباطات و امور بين الملل شهرداري تهران ضمن اذغان به وجود فضاي ايران هراسي و معرفي چهره بد از ايران در رسانه هاي جهان، خاطرنشان کرد: با اين وجود ما توانايي هايي داريم که با استفاده از آن مي توانيم روايت گر توسعه ايران باشيم.
گيل آبادي تصريح کرد: ما پتانسيل هاي عظيمي در خارج از کشور داريم که بايد به عنوان سرمايه نهايت استفاده را از آن ها بکنيم.
وي ضمن اعلام اينکه شهرداري تهران آمادگي شکل دادن به شبکه ايرانيان براي آباداني بيشتر تهران را دارد، گفت: امروز اين پتانسيل وجود دارد که ما با زاويه فرهنگي شبکه روايت گران توسعه معاصر تهران را راه اندازي کنيم.
گيل آبادي با اشاره به پيشرفت هاي عظيم شهر تهران طي سال هاي اخير، عنوان داشت: امروزه در تهران سرانه فضاي سبز 16.5 متر است که اين مقدار با احتساب جنگل ها به 23 متر مي رسد، علاوه بر اين شبکه بزرگراهي با بيش از 500 کيلومتر را در اختيار داريم.متروي تهران رکوردي را ثبت کرده است که هيچ کشوري در جهان از آن برخوردار نيست، چرا که علاوه بر 150 کيلومتر کنوني سالانه 22 کيلومتر نيز به ظرفيت آن اضافه مي شود.
گيل آبادي ضمن عنوان اين موضوع که در حال حاضر در بيش از 200 جبهه در حال ساخت مترو هستيم، گفت: کشورهاي خارجي همگي بر اين باورند که ايران با بومي کردن تکنولوژي به پيشرفت هاي عظيمي دست يافته است.
وي اين نکته را نيز يادآور شد که شهرداري تهران قصد دارد ميزان استفاده از مترو را از 3.5 ميليون به 9 ميليون افزايش دهد.
رئيس مرکز ارتباطات و امور بين الملل شهرداري تهران در بخش ديگري از اظهارات خود عنوان داشت: ما آمادگي داريم تا شبکه مکتب توسعه تهران را راه اندازي نماييم، چرا که پايتخت جمهوري اسلامي با توجه به دارا بودن ملاک هاي جهاني مي تواند شبکه دوستي ايرانيان را شکل دهد و از اين راه به انتقال حس توانمندي ايراني کمک کند.
به گفته گيل آبادي با اين اقدامات معرفت ايراني مي تواند در مقابل هر نوع ايران هراسي قد علم کند.
وي ضمن ابراز خرسندي از امضاي موافقت نامه با شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور اظهار اميدواري کرد که همگرايي و پيوند صورت گرفته بتواند در توسعه اهداف جمهوري اسلامي ايران موثر واقع شود.
رئيس مرکز ارتباطات و امور بين الملل شهرداري تهران در ادامه گفت: حلقه دوستي شکل گرفته باعث مي شود تا شهرداري تهران و شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور روايتگران توسعه ايران و تهران باشند.
گيل آبادي اين نکته را نيز مورد تاکيد قرار داد که شهرداري تهران آمادگي دارد تا خط وي آي پي را در راستاي خدمت به ايرانيان خارج از کشور ايجاد نمايد.
فراموش کرده ايم که چه ثروت بزرگي در خارج از کشور داريم
سيد جواد قوام شهيدي دبير شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور هم در آيين امضاي تفاهم نامه همکاري بين مرکز ارتباطات و امور بين الملل شهرداري تهران و شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور ضمن استقبال از تفاهم نامه صورت گرفته اظهار داشت: ما بايد به اين امر توجه داشته باشيم که جامعه بزرگ ايرانيان خارج از کشور سرمايه اي بي نظير و بي بديل هستند اين در حالي است که طي 35 سال گذشته به اين جمعيت توجه زيادي نشده است و آن ها به دست فراموشي سپرده شده اند.
قوام شهيدي افزو: هرچند در برخي مواقع به علت وقوع جنگ و برخي ديگرمشکلات اين کم کاري طبيعي بوده است، اما در بيشتر زمان ها ما فراموش کرده ايم که چه ثروت بزرگي در خارج از کشور داريم.
وي با بيان اينکه اعتمادسازي جاده اي دوطرفه است، عنوان کرد: با مطالعات صورت گرفته به اين نتيجه رسيديم که بايد دو رويکرد خدمت محوري و فرصت محوري را در ارتباط با ايرانيان خارج از کشور به کار ببريم.
به گفته دبير شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور تا نتوانيم خدمت درستي ارائه دهيم نمي توانيم اميدوار باشيم که از فرصت ها و ظرفيت هاي ايرنيان خارج از کشور استفاده نماييم.
قوام شهيدي با بيان اينکه بايد تردد ايرانيان خارج از کشور در ايران را آسان کنيم، خاطرنشان کرد: بايد بين نگاه فرصت محوري وخدمت محوري تعادل ايجاد شود.
وي تصريح کرد: مطالعات نشان مي دهد مجلس شوراي اسلامي 85 درصد به ايرانيان خارج از کشور نگاه فرصت محوري دارد در حالي که اين معضل است و ما تا نتوانيم اعتماد ايرانيان خارج از کشور را جلب نماييم قادر نخواهيم بود فرصت ها را ايجاد کنيم.
قوام شهيدي ضمن اشاره به اينكه شهرداري تهران از امکانات زيادي براي بهبود امور برخوردار است، گفت: شهرداري قبلا داراي وظايف محدود و مشخص شده اي بود اما اکنون در همه عرصه هاي اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي از توان و ظرفيت بالايي برخوردار است.
وي ادامه داد: بايد موضوعاتي مانند خواهرخواندگي را جدي تر دنبال نمود، چرا که اين امر مي تواند در ديپلماسي کشوري بسيار سودمند واقع شود.
به گفته قوام شهيدي با ارائه تسهيلاتي به ايرانيان خارج از کشور مي توان بيشترين بازدهي را از آنان داشت.
دبير شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور ضمن عنوان اينکه اکنون شاهد جدي شدن بيشتر بحث هاي شهري شده ايم، بيان داشت: با تمام محاسني که تهران دارد و پيشرفت هايي که در اين شهر صورت گرفته است، وجود معضل هايي مانند آلودگي هوا مي تواند باعث محدوديت شود.
قوام شهدي ضمن اعلام آمادگي شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور جهت همکاري با شهرداري تهران اظهار اميدواري کرد که با اصلاح اشتباهات گذشته بتوان به تقويت ديپلماسي عمومي پرداخت.