جدیدترین اخبار شورا

محدودیت تردد اتباع ایرانی به اقلیم کردستان به ضرر هر دو طرف است/ توسعه و پیشرفت با تعامل میسر می شود نه با محدودیت


 
حکومت اقلیم کردستان عراق مدتی قبل با صدور بخشنامه ای تردد بیش از 4 بار اتباع ایرانی به اقلیم کردستان عراق را ممنوع اعلام کرد و این اقدام حکومت اقلیم سبب کاهش سفر تجار و فعالان اقتصادی و به ویژه مسافرت شهروندان ایرانی به اقلیم شده است.

دبیر شورای استانی ایرانیان خارج از کشور استان کردستان در گفتگو با خبرگزاری کردپرس درباره اثرات این تصمیم حکومت اقلیم گفت : این تصمیم قطعاً به نفع کشور و استان نیست چون اقلیم فرصت و مکان خوبی برای فعالیت های عمرانی و اقتصادی و صادرات کالاها و تولیدات ایرانی است و ما با این وضعیت در بازار آن منطقه حضور کمتری خواهیم داشت و ارتباطات فرهنگی و سیاسی و اقتصادی بین دو طرف کم رنگ می شود.

خسرو قاضی زاده در ادامه افزود: ارتباط فرهنگی و اجتماعی و آیینی بین دو کشور  ایران و عراق و به ویژه استان کردستان و اقلیم کردستان عراق سابقه ای دیرینه و تاریخی و ارزشمند دارد و همواره مراودات خوبی در عرصه های مختلف داشته اند و مردم کردستان عراق علاقه و عشق و ارادت خاصی به ایران و به ویژه استان کردستان دارند و همواره خود را از ایران جدا ندانسته اند.

قاضی زاده همچنان تصریح کرد: در طول ده های گذشته ارتباطات و مراودات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی خوبی بین ایران و اقلیم صورت گرفته و ایران همواره چه در زمان حاکمیت رژیم بعث بر عراق و چه بعد از آن همواره حامی حکومت اقلیم کردستان بوده و ارتباطات مؤثر و نتیجه بخشی بین ایران و اقلیم وجود داشته و دارد که متاسفانه تصمیم اقلیم برای ایجاد محدودیت برای سفر شهروندان ایرانی به این اقلیم بر این مراودات فرهنگی و اقتصادی و سیاسی تاثیر گذاشته است .

وی اذعان داشت: جای تاسف است که حکومت اقلیم برای سفر مردم ایران و به ویژه کردهای ایران به اقلیم کردستان محدودیت سفر ایجاد کرده چون این قانون به ضرر هر دو طرف به ویژه خود اقلیم است زیرا مراودات فرهنگی و اقتصادی را کاهش می دهد در حالی که با توجه به تصویب ایجاد منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان ضرورت دارد مراودات و ارتباطات خود را ارتقاء ببخشد تا زمینه توسعه اقلیم بیشتر فراهم شود.

دبیر شورای استانی ایرانیان خارج از کشور استان کردستان در ادامه افزود: این تصمیم حکومت اقلیم کردستان اجازه حضور کمتری به فعالان اقتصادی و تجاری و بازرگانان و تولیدکنندگان ایرانی در اقلیم  می دهد و سود  آن نیز برای دو طرف کاهش پیدا خواهد کرد و قطعاً سبب کاهش صادرات و عدم ارسال کالاهای مناسب ایرانی به این اقلیم می شود.

وی گفت: این تصمیم روابط فرهنگی و اجتماعی دیرینه ایران و اقلیم را تضعیف می کند و مسئولان ارشد حکومت اقلیم باید در مورد این تصمیم تجدید نظر بکنند و این مهم را مورد بررسی مجدد قرار داده و روال مناسب تری اتخاذ کنند چون تعامل باعث توسعه و پیشرفت همه عرصه ها می شود نه محدودیت و ما از این محدودیت نگران هستیم.

قاضی زاده در پایان اظهار داشت: از مسئولان استانی استانهای مرزی و به ویژه مسئولان ارشد کشورمان نیز درخواست می شود برای رفع محدودیت ایجاد شده برای تردد اتباع ایرانی به اقلیم کردستان تلاش کنند و حکومت اقلیم را مجاب به تجدید نظر و تغییر این تصمیم کنند تا شاهد رونق اقتصادی بیشتر در مناطق مرزی و ارتقاء معیشت مردم و توسعه کشور و استانهای مرزی مانند کردستان باشیم.