جاذبه های گردشگری استان

جاذبه های طبیعی

بیش‌تر جنگل‌های استان دراطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل‌های شمال کشور در درجهٔ دوم اهمیت قرار دارد. در حال حاضر جنگل‌های استان به صورت درختچه و بوته‌های پراکنده درآمده است. معروف‌ترین درختان جنگلی این جنگل‌ها بلوط، گلابی، گردو، سیب وحشی، پسته وحشی، زالزالک، آلبالو جنگلی، نارون، افرا و درخت‌هایی مانند گز و بید وحشی در کنار رودخانه است. نواحی جنگلی استان عبارت اند از: جنگل‌های مریوان (۱۸۵۰۰۰ هکتار)، بانه (۵۰۰۰۰ هکتار)، سقز (۷۰۰۰ هکتار) و جنگل‌های منطقه سنندج که مساحت آن حدود ۷۸۰۰۰ هکتاراست و بیشتر درغرب کامیاران و جنوب سنندج واقع شده‌اند. از دیگر جاذبه‌های طبیعی استان می‌توان به

 

 • پارک جنگلی آبیدر،
 • منطقه اورامان،
 • روستای پلکانی پالنگان
 • رودخانه سقز (چم سقز)
 • دریاچه زریوار
 • کوه آر بابا بانه،
 • آبشاربل،
 • دریاچه زریوار،
 • چهل‌چشمه،
 • سراب قروه و
 • آبشارکویله اشاره کرد.

 

 

آبیدر

 

آبیدَر (کردی: Awîyer) نام کوهی است مشرف به شهر سنندج در غرب ایران با ارتفاعی حدود ۲۳۵۰ متر.

 


 
آبیدر در شب

 

کوه آبیدر به عنوان یکی از تفرجگاه‌های اصلی مردم شهر سنندج به شمار می‌رود. برخی از مکانهای گردشگری مشهور آن عبارت‌اند از کانی شفا، ماماتکه، گویزه کویر، خضر زنده (خیرزنه)، تاقه‌دار، امیریه، هفت آسیاب، بان شلانه، کچک(سنگ) قرآن، کانی کچک و قله آبیدر که پناهگاهی هم برای کوهنوردان در آنجا ساخته شده‌است. آن چه مورد محبوبیت این کوه شده‌است، نزدیکی آن به شهر سنندج، بلند بودن آن نسبت به تپه‌های اطراف و از همه مهم‌تر، وجود چشمه‌های زیر زمینی فراوان آن می‌باشد. در واقع واژه آبیدر (آب‌به‌در) به معنی جایی است که از آن آب فراوان تراوش می‌کند. نزدیکی این کوه به شهر تا آن حد است که در دامنهٔ آن احداث مسکن صورت گرفته و هم اکنون نیز در جریان است. افراد بسیاری (به ویژه در تعطیلات) به این تفرجگاه می‌روند و از منظره شهر سنندج دیدن می‌کنند.

 

آبیدر در زبان کردی با لهجه سورانی اردلانی ئاویه ر (Awîyer) نامیده می‌شود. در واقع آبیدر از دو کوه به نامهای آبیدر بزرگ و آبیدر کوچک تشکیل یافته‌است. ارتفاع آبیدر بزرگ ۲۵۵۰ متر از سطح دریا است درحالیکه ارتفاع آبیدر کوچک در حدود ۲۳۵۰ متر از سطح دریا می‌باشد. در بالای قله تخت آبیدر کوچک یک جان‌پناه برای استفاده کوهنوردان احداث شده‌است و در حال حاضر مشغول به ساخت تله‌کابین در مسیر بین پارک کودک و قله آن می‌باشند.

 

بزرگترین سینمای روباز جهان در آبیدر

 بزرگترین سینمای روباز جهان با گنجایش ۱۰هزار نفر در پارک جنگلی آبیدر سنندج می‌باشد.[۱۳] آبیدر با پرده‌ای در ابعاد ۱۲×۲۵ متر، بزرگترین سینمای روباز جهان محسوب می‌شود. صدای فیلم‌های این سینما از طریق موج اف ام رادیو در هر مکان از پارک جنگلی آبیدر قابل دریافت است و پرده آن به گونه‌ای تعبیه شده که ۱۰ هزار نفر بتوانند روبه‌روی آن قرار گیرند. حوزه هنری کردستان ساعت ۲۱ هر شب یک فیلم را در این سینما اکران می‌کند. همچنین مسابقات مهم از جمله نیمه نهایی و فیتال جام جهانی ۲۰۱۰ از این سینما برای شهروندان سنندجی پخش شد.

 

سد قشلاق

 

سد قشلاق یا وحدت سدی در ۱۲ کیلومتری شمال شهر سنندج مرکز استان کردستان ایران است که آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه را تأمین می‌کند.

 

تاریخ ساخت آن میان سالهای ۱۳۵۳ - ۱۳۵۸ خورشیدی بود.

 

دریاچه زریبار

درياچه زريوار مهم‌ترين و كم نظير‌ترين جاذبه‌هاي آبي در غرب كشور است كه در فاصله دو كيلومتري غرب مريوان قرار گرفته و جاده آسفالته آن را به شهر مريوان پيوند مي‌دهد. اين درياچه در ارتفاع 1285 از سطح دريا واقع شده است. طول آن حدود 5/4 كيلومتر و عرض آن كمتر از 2 كيلومتر است، عمق متوسط درياچه حدود 3 متر است. آب اين درياچه شيرين است و از جوشش چشمه‌هايي كه در كف درياچه قرار گرفته‌اند، تأمين مي‌شود.

وضعيت استقرار شهر مريوان (مستقر در دامنه كوه) و درياچه زريوار كه از جهات مختلف توسط جنگل‌هاي انبوه احاطه شده‌اند، مناظر بسيار زيبا و بديعي را به وجود آورده‌اند. بر تپه كوچك در قسمت شرقي، مهمانسراي ايرانگردي و جهانگردي مريوان احداث شده است.

روستای پالنگان

 

پلنگان (کامیاران)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کامیاران در استان کردستان ایران است. این روستا که دارای قدمتی پیش از اسلام با چشمه‌های پر آب است و دره زیبای تنگیور در فاصله ۸۰۰ متری آن قرار دارد، در ابتدای اورامان کردستان قرار دارد و دارای خانه هایی با ساختار پلکانی می باشد. این روستا در طول تاریخ حیات خود چندین بار ویران گشته است و بار دیگر بنا شده است. پالنگان درزمان هه لوخان ارذلان مرکز حکومت ارذلان بوده است.

 

غار كرفتو

 

غار كرفتو در قلعه‌اي به همين نام در اوبات ديواندره ـ بين ديواندره و سقز ـ واقع شده و از معروف‌ترين و مهم‌ترين آثار باستاني به شمار مي‌رود.

ساختمان غار به دوره اشكاني و حدود قرن سوم پيش از ميلاد مربوط است. خانه‌هاي اين غار در 2000 سال قبل معبد معروف « هراكليس » بوده و اهميت و اعتباري داشته است.

 

روستاي نگل

 

روستاي نگل در 60 كيلومتري جاده سنندج ـ مريوان واقع شده است. معروفيت روستاي نگل به مناسبت وجود يك جلد قرآن به خط كوفي است كه درگاو صندوق مسجد روستا نگهداري مي‌شود. قدمت كتابت اين قرآن به بيش از هزار سال مي‌رسد. صحفات قرآن 40 سانتيمتر وطول و35 سانتيمتر عرض دارد و درهر صفحه 14 ستون نوشته شده است. اين اثر مقدس و حيرت انگيز مذهبي ـ هنري، روستا و مسجد آن را به يك موزه تبديل كرده است.