کارگروه علمی و آموزشی

کارگروه علمی و آموزشی

 

اعضای كارگروه:

1- مدیر کل علوم، تحقیقات و فناوری: رئیس
2- مدیر کل بهداشت، درمان و آموزش پزشكی
3- مدیر کل آموزش و پرورش
4- مدیر کل كار و امور اجتماعی
5- مدیر کل سازمان صدا و سیما
6- دانشگاه آزاد اسلامی
7- سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
8- دفتر همكاریهای فن اوری ریاست جمهوری

 

شرح وظائف:

1- شناسایی علما، دانشمندان و متخصصان ایرانی مقیم خارج از كشور در تمامی زمینه‌ها (با هماهنگی سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور و با همكاری رایزن‌های فرهنگی و رایزن‌های علمی و سایر نمایندگی‌های مرتبط)
2- ایجاد بانك اطلاعات متخصصان و نخبگان ایرانی.
3- شناسایی نیازهای كشور و اولویت‌بندی آن در زمینه‌های علوم و فناوری.
4- تعامل با متخصصان ایرانی مقیم خارج برای انتقال علم و فناوری به كشور (از جمله برگزاری كارگاههای آموزشی تخصصی (علمی) توسط متخصصان ایرانی خارج از كشور و...).
5- فراهم نمودن زمینه مشورت و همكاری با متخصصان ایرانی (اعم از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی) مقیم خارج از كشور از جمله در طرحهای راهبردی كشور.
6- شناسایی زمینه‌های انجام فرصت‌های مطالعاتی و تحصیلات عالیه در خارج از كشور، برای اعزام دانشجویان و دانشمندان جوان ایرانی با كمك متخصصان و اساتید ایرانی مقیم خارج.
7- بررسی علمی علل مهاجرت متخصصین ایرانی (با بهره‌گیری از تجربیات بین‌المللی در این زمینه) و برنامه‌ریزی برای ارتباط و تعامل بیشتر با آنان.
8- پیشنهاد راهكار، طرح و لوایح مورد نیاز برای تدوین ضوابط و مقررات لازم برای رفع مشكلات حضور متخصصان در كشور و ایجاد تسهیلات قانونی مناسب به منظور ارائه به كارگروه حقوقی و كنسولی.
9- بررسی همه جانبه موضوعات مرتبط ایرانیان خارج با مدارس ایرانی خارج از كشور و ارائة طرح‌های مناسب به مراجع ذی‌ربط برای بهبود كیفیت خدمات آموزشی و بهینه‌سازی ظرفیت آنها به صورتی كه بتواند حتی‌الامكان همه فرزندان ایرانیان مقیم خارج از كشور را جذب كند.
10- ارائة راهكارهای مناسب حمایتی و تشویق ایرانیان به ایجاد مدارس، آموزشگاهها و موسسات آموزش عالی (ترجیحاً غیرانتفاعی) در خارج از كشور.